• Konya29 °C

YALÇIN DİNÇ

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YALÇIN DİNÇ

TOPLUM SAĞLIK VE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

08 Haziran 2018 Cuma 14:11

18 Aralık 2017 tarihinde bir yazı yazmıştım gazetemin köşesinde.

"Halkın Tabiri ile Kadınhanı sağlık ocağı yine tamir ediliyor, 65 yıllık bina adam olmaz, her yıl bu binaya para akıtılıyor ve yazıktır devletin parasına" diye bir yazı yazmıştım.

Aradan 6 ay geçti. Tarih 7 Haziran 2018 Kadınhanı sağlık ocağına yine onarım yapılıyor. Tavanı su alan binaya asma tavan yapılıyor dış cephe sıvası dökülen yerler tekrar tamir ediliyor. Araştırdık, hani plan projesi yapılmıştı? Ocak ayında inşaata başlanacaktı diye bu kez de; Konya Toplum Sağlık Merkezi Müdürlüğü izin vermiyor denildi. Kadınhanı’nın başına bir de Konya Toplum Sağlık Müdürlüğü sorunu çıktı. Neymiş efendim ben bu çalışanları nerede barındırabileceğim Kadınhanı'n da boş bina yok! Var efendim... Gel sana 50 kişinin çalışacağı boş bina iki dakikada gösterelim. İlçe Tarım Müdürlüğünün 50 personelle iki yıldır kullandığı ve bir ay önce yeni binasına taşındığı bina boş gel hemen taşın. Ha şunu söyleyeyim. Düğünde oynamak istemeyen gelin yerim dar dermiş ya yapmak istemiyorsanız yeni binayı söyleyin bilelim. Vay be demek ki bir kurumda iki baş olunca biri arabanın kazına basıyor gitsin diye diğerleri de firene basıyor gitmesin diye. Konya da kurum müdürleri ya bu arkadaşlar! Kadınhanı ilçesinde bu iki kurum çalışıyor mu diye denetlemezler ama oradan devletin parasını iyi harcatırlar. Toplum sağlık merkezinde hakkıyla çalışan üç dört kişi var, diğerleri oturuyor. Aile hekimliğin dede aile hekimini odasında bul bulabilirsen Aile hekimleri de reçete yazan bir kurum haline gelmiş. Bunu ben söylemiyorum. Halkın içine çıkın da sağlık ocağı doktorları ne iş yapıyor diye bir sorun, vatandaş size ne söyleyecek görürsünüz. Bu aile hekimliği ne manaya geliyor, ben bunu da anlamış değilim hasta zeker at yerinden kakamıyor. Hastanın aile hekimi hastayı ayağıma getireceksiniz diyor. Vatandaşa sadece ilaç yazılıyor. Bir de 55 yaş üstü vatandaşlara kanser testi yapılıyor. Kadınhanı sağlık ocağında tüm halk da kanser çıkıyor ne kerametse gönderdikleri test cihazları arızalı her hal de ki halkı bir de kanser testi pozitif çıktı diye aileleri iki ay Konya hastanelerinde perişan edip strese sokuyorlar. Kanser miyim değil miyim? Diye.... O stresten dolayı kanser olmayanı da kanser ederler. Tabi ki aile hekimi beyin cerrahından, kalp cerrahından fazla para alırsa sistem böyle yürür. Sayın Valime de sormak istiyorum. Bu iki kurum her yıl Kadınhanı sağlık ocağı onarımı için ödenek için sizin önünüze evrak getirdiğinde demek ki sizde her yıl ne bu onarım parası diye sormuyorsunuz ki bu iki kurum eski binaya para harcamaya devam ediyor. Bunu niye yazıyorum eğer biz Müslümansak, Allah inanıyorsak, Allah'tan korkuyorsak olmayacak işin üstüne devamlı gidiliyorsa, bunu da görüp uyarmazsak, Allah öbür dünyada bana da soracak buraya her yıl Devletin parası harcanıyor bu işe dur demiyorsunuz diye. Ben uyarayım ister yapın ister yapmayın. Fuzuli harcadığınız devletin parasının hesabını siz vereceksiniz öbür dünyada ben görevimi yapıyorum.

 

Bu yazı toplam 2343 defa okunmuştur.
YORUMLAR
Yasin Bey
Haklısınız, yalnız bu konuda öncelikle halkın bilinçli olması gerekmektedir. Halkı bilinçlendirme faaliyetlerinizi tebrik eder imla kurallarına daha fazla özen göstereceğiniz başka bir yazınızı okumak isterim. İyi günler.
29 Haziran 2018 13:54
5.46.56.214
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim