• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SAADET PARTİSİ'NDEN ÇİFTÇİ BULUŞMASI
15 Mayıs 2022 Pazar 16:59

SAADET PARTİSİ'NDEN ÇİFTÇİ BULUŞMASI

Saadet Partisi Kadınhanı İlçe Başkanlığı tarafından Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle Çiftçi Buluşması gerçekleştirildi.

Etkinliğe Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, il başkanı Hüseyin Saydam, Selçuklu ilçe başkanı Lütfi Çelik, il başkan yardımcıları, Kadınhanı Ziraat Odası başkanı Arafa Soydan, Muhtarlar, Çiftçi temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

YERLİ ÜRETİMİ ESAS ALIRSAK SORUNLAR ÇÖZÜLECEKTİR

Tarımda yaşanan sorunları kaydeden ve yerli üretimle sorunların çözülebileceğinin altını çizen Saadet Partisi Kadınhanı İlçe Başkanı Refik Cancan, “Tarım ve hayvancılık toplum olarak hepimizi ilgilendiren bir alan. Bunun yanında ülkemizde tarım ve hayvancılık alanındaki iş bilmezliğin bizleri nasıl bir duruma getirdiği ortada. Biz biliyoruz ki tüm bu sorunlar kasten yapılıyor. Öyle ki toprağa verilen emek, insan yaşamında ve ülke kalkınmasında hayati öneme sahip. Fakat ne yazık ki toprağı işleyen çiftçilerimize bugün hak ettikleri değer verilmiyor. Bu toprakların her bir karışında tarım için bir potansiyel mevcutken iktidarın yanlış politikalarla çiftçiyi üretimden soğutmasını kabul etmiyoruz. Tarım ve hayvancılık her geçen gün biraz daha oransal olarak düşmekte. Bunun en büyük çözümü uygulanan vergi ve faizlerin kaldırılmasıdır. Tüm girdilerde çiftçilere destek olunmalıdır. Aşırı fiyat artışının önüne geçilmelidir. Tarımda ithali değil, yerli üretimi esas alırsak bu sorunlar çözülecektir” dedi.  

Besicilerin, pazarcıların ve özellikle çiftçilerin sorunlarının gündeme alındığı programa ilçe sakinlerince yoğun ilgi gösterildi. Özellikle çiftçilerin sorunlarının ele alındığı program çerçevesinde birçok ziyaret de gerçekleştirildi. İlk olarak Kadınhanı ilçesinde çiftçilerle buluşan Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman ve Saadet Partisi İl Yönetimi, her fırsatta çiftinin yanında olduklarını kaydetti. Yaptığı konuşmada çiftçilerin çektikleri zorluklara değinen ve iktidarın üretim olmasın diye elinden geleni yaptığını kaydeden Karaduman, “Bugün gelinen noktada çiftçimiz rahat bir şekilde ekip dikemez hale geldi. Borca ve faize esir edildi çiftçilerimiz. Artan fiyatlar çiftçimizin belini her geçen gün biraz daha bükerken iktidar adeta çiftçimizin üretimini engelleyecek politikalar geliştirmekte. Fakat bilinmelidir ki biz Saadet Partisi olarak her fırsatta çiftçilerimizin sorunlarını gündeme taşıyarak onların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Ekonomide ve üretimde yapılan yanlış politikalar neticesinde ülkenin uçurumun eşiğinde olduğunu kaydeden Abdülkadir Karaduman, “Çiftçimizin sorunlarını yerinde görmek ve çözüm önerilerini saptamak amacıyla bir takım ziyaretler yaptık. Ülkemizin üretim problemlerini bizzat yerinde görmeyi amaçladık. Saadet Partisi olarak ülkemizin ancak üretimle kalkınacağını biliyoruz. Bu ülkenin ve bu toprakların sahipsiz olmadığını her yerde anlatıyoruz. Ülkemizde son dönemlerde üretime dair ciddi problemler yaşanmakta. 20 yılın sonunda bugün gelinen noktada ülkede geçim derdi ve hayat pahalılığı derdiyle vatandaşlar sıkıntı içinde yaşamakta. Yaptığımız pazar ziyaretinde bizzat vatandaşlarımızın asli ihtiyaçlarını alırken nasıl zorlandıklarını görmüş olduk. Bugün yaşadığımız bu sorunlar neticesinde ekonomide ve üretimde yanlış politikaların ülkemizi uçurumun kenarına getirdiğini açık bir şekilde görebiliyoruz. 2000’li yılların başında 1 ton buğday satan çiftçimiz 22 tane çeyrek altın alırken bugün 1 ton buğday satan çiftçimiz 2 tane bile çeyrek altın alamıyor. 20 yılda 20 çeyrek altının nereye gittiğinin hesabını soracağız. Geldiğimiz noktada çiftçilerimiz kazanamaz hale geldi. İnsanlarımız topraklarını ekemez ve köylerde yaşayamaz hale geldi. Fakat şunu da belirtelim ki bizler Saadet Partisi olarak tüm bu sorunların çözümünü sizlere sunacağız. Biz her fırsatta çiftçimizin yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Borçların ve faizin tarımı da etkilediğine değinen ve faizle hiçbir yere gelinemeyeceğinin altını çizen Saadet Partisi Konya İl Başkanı Hüseyin Saydam, “Konya bir tarım şehri. Haliyle çiftçilik her birimizi ilgilendiren bir konu. Hatta bugün Konya sanayisi dahi tarıma bağlı. Düzenlediğimiz program dâhilinde birçok çiftçi kardeşimizle de bir araya geldik. Bugün ülke olarak birçok sıkıntıdan geçiyoruz. Ülke öyle bir hale gelmiş ki herkes açısından her şey pahalı.'' dedi. Gün boyu süren  program hediye ve ikramlarla sona erdi.

Kaynak: HATİCE ŞAHİN
Bu haber toplam 656 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim