• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
REFİK CANCAN: ''ÜRETME DİYENE, YÖNETME DİYECEĞİZ.''
18 Ocak 2022 Salı 14:15

REFİK CANCAN: ''ÜRETME DİYENE, YÖNETME DİYECEĞİZ.''

Saadet Partisi Kadınhanı İlçe Başkanlığı Divan Toplantısı düzenlendi.Ocak ayı ilçe divan toplantısı Kadınhanı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 

Düzenlenen divan toplantısına Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, Saadet Partisi Konya il başkanı Hüseyin Saydam, Saadet Partisi Kadınhanı İlçe Başkanı Refik Cancan ve çok sayıda partili katıldı. İlçe Başkanı Refik Cancan yaptığı açılış konuşmasında; Maalesef  bugün ülkemiz çok ciddi sıkıntılarla, problemlerle karşı karşıyadır. “Ahlak sıkıntılı.. Toplumsal hayatımızda derin ahlaki problemler yaşanmaktadır. -Adalet sıkıntılı.. -Ekonomi sıkıntılı.. İçinde yaşadığımız kriz hepimizce malumdur. -Tarım Sıkıntılı -Eğitim sıkıntılı -Dış politika sıkıntılı.. 
Oysa başkanlık sisteminden sonra her şey çok güzel olacaktı, her şey güllük gülistanlık haline geleceği söylenmişti bize. Dolar da düşecekti, faizler de öyle… Enflasyon düşecek, hayat pahalılığı da yok olacaktı... Peki sonuç ne oldu? Manzara şu:  -İğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Dolayısıyla; ülkemizi -mış gibi yaparak yönetme gayreti sadece ekonomide değil, hayatımızın her alanında büyük krizlere sebebiyet veriyor. Sürekli sıkıntıların konuşulduğu, krizlerin yaşandığı ve tansiyonun hep yüksek olduğu veya yüksek tutulduğu ülkemizde; çok farkına varılmasa da derinden derine işleyen bir toplumsal buhran yaşanıyor. Konuşmasında yerel gündemi de değerlendiren Cancan; ilçemizin öncelikli temel sorunları olan çevre yolunun değerlendirilmesi, organize besi bölgesi, tarıma yönelik üretim tesisleri yem fabrikası süt fabrikası, organize sanayi bölgesi gibi Kadınhanı'nın gelişimine yönelik temel sorunlarının hâlâ giderilmediğini ifade etti. Milli Görüş belediyeciliğinin yaptığı hemen hemen bütün yatırımlarında son dönemde satıldığını dile getiren ilçe başkanı Refik Cancan; Kadınhanı'lı çiftçi kardeşlerimiz, tarımcı arkadaşlarımız gelin Saadet Partisine görev verelim gübre fabrikası, yem fabrikası, süt fabrikası gibi Türkiye’ nin dört bir yanına dalga dalga üretime dayalı bir proğramı icra edelim. Çünkü biz üretim diyoruz başka bir şey demiyoruz. 
Tarım diyoruz tarım olmazsa olmazımızdır, diyoruz. Dedi. Son girdi maliyetlerine yapılan fahiş zamlarla birlikte çiftcimize-üreticimize açıkca ÜRETME(!) diyen iktidara, ilk seçimde artık YÖNETME! diyeceğiz. Ülkemizin içine düştüğü bu problemler yumağının içinden çıkması ve milletimizin arzu ettiği yaşanabilir bir Kadınhanı, yaşanabilir bir Türkiye’ ye kavuşması ancak Saadet partisinin iş başına geçmesiyle mümkündür. dedi.

Divan toplantısında konuşan Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, “Devletimiz çok yoğun bir borç yükü altındadır. Özel sektörümüz büyük bir borç yükü altındadır. Yine fertler yani kişiler de büyük bir borç yükü altındadır.  Ülkemizin yaklaşık 450 milyar dolar borcu vardır. Çok kısa vadeli borç olarak Türkiye’miz 193 milyar borç ödemekle karşı karşıyadır. Bu borcu ödeyebilmek için Türkiye'nin üretim yapması icap ederdi.  20 yıldır kabul edelim ki doğru dürüst bir üretim seferberliği ortaya koyamamış, hep sıcak parayla ayaklar üzerinde durmuş, hep borç parayla ayaklar üzerinde durabilmiş, bugün insanımızın halkımızın hayatını rahatlatan hizmetleri de bu almış olduğu borç ve sıcak parayla gerçekleştirmiştir. Ama 20 yılın sonunda bunların karın doyurmadığı Türkiye'nin borcunu ödeyecek bir gelire sahip olmadığı Yine en yüksek faizle dünyada tefecilerden borç almak zorunda kaldığı bir Türkiye yaşıyoruz. Hükümet bu sıkıntıları aşmak için 2017 yılından itibaren mütemadiyen çeşitli ekonomik programlar açıkladı. Kısa, orta vadeli programlar açıkladı. Belli aralıklarda bunu revize etmekte. Yeni moda bir taraftan Çin, bir taraftan Kore, bu bir taraftan da Yeni Türkiye modeli diye bir şeyler ortaya koymakta. Ama her açıkladıkları model ve program Türkiye'de hayatı ekonomik olarak daha da yaşanmaz hale getiriyor. İnsanımız aldığı maaşla geçinemez. Hale gelmekte. Tabiri caizse ekonomik açıdan bizim hükümete diyeceğimiz bir şey var. Bırak dağınık kalsın. Evet. Hani bir kel adam Başında üç tane saç teli varmış. Berbere gitmiş, birini sağa, birini sola, birini öne taratıyormuş. Birisi kopmuş. Ne tarafa taratayım demiş. Şimdi biz de hükümete diyoruz ki. Ya bırakın Allah aşkına. Bir şey yapmayın yeter. Konuşmayın yeter. Yani siz her ekonomik programı açıkladıkça Her yeni diye bir şey açıkladıkça ülkede ekonomi daha da kötüye gidiyor. Döviz almış başını gidiyor. Faiz oranları siz ne derseniz deyin reelde yüzde 25’ten Yukarı gerçekleşiyor ve Türkiye borcunu ödeyebilmek için yüksek faizle tefecilerden, Londra borsalarında şuradan buradan borçlanmakta. Yani ne diyoruz? Dedim ki Türkiye iyiye gitmiyor. Tarım ve hayvancılıkta derin yaralar var, ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan Saadet Partisi Konya İl Başkanı Hüseyin Saydam  ise şunları söyledi: “Konya’nın tarımsal olarak içinde bulunduğu noktaya ışık tutarak tarım ve sanayi şehriyiz. Çiftçimiz tarlasını gerektiği gibi ekebildi mi bilmiyoruz. Fiyatlar o kadar uçuk bir hale geldi ki tohum alabildi mi, gübre alabildi mi, elektrik faturalarını ödeyebiliyor mu? Endişe ediyoruz. Araziden gelen haberler pek iç açıcı değil. Divan toplantısı teşkilat çalışmalarında en fazla üye kaydı yapan ve faaliyetlere katılan Mustafa Küçük, Alaaddin Karakuş ve Hasan Bozdağ'a plaket takdimiyle sona erdi.

Kaynak: HATİCE ŞAHİN
Bu haber toplam 893 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim