• Konya29 °C

HALİL ÖZCAN

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HALİL ÖZCAN

KİME SIĞINMALIYIZ?

24 Ekim 2019 Perşembe 15:42

Zamanın gereklerinden artık binalarda sığınaklar yapılıyor. Bizim buralarda son zamanlara kadar hiçbir binada sığınak filanda yoktu. Sığınak bodrum olabilir bir nev’i İzbe, saklanmak için binalarda ayrılmış korunmaya elverişli mekânlar.
İnsanlar niçin sığınır; Elbette tehlikeden korunmak, himayeye girmek, iltica, değer verilmediği veya bir gün elden ayaktan düştüğü yani yakınlarına yük kabul edildiği içindir.
Günümüzde Sığınaklar ve sığınma sadece askeri sebeplerle ya da deprem gibi felaketler için değil artık. Kimi; affınıza sığınarak, kimi Allah’a sığınarak, kimi devlete sığınarak, kendince çareler arar.
Modern dünyamızda yapılmak istenen ise “ Kadın sığınma evleridir” veya “Huzur Evi” Meğer ne çok önemliymiş çağımızda. Bu sonuç kimin, kimlerin ve neyin yüz karası acaba? Kime yüzde kaç sorumluluk düşüyor bu sonuçtan. Hem de bu evlerin gizli tutulmalıymış adresleri. İşte böyle eskiden bombadan sığınılırdı, şimdi ise insanlar birbirinden sığınmaya başladı.
Ne evlere sığınanları, ne de evleri açanları suçlamak doğru olmaz. Benim suçladığım bu hale gelişimizin “Fikir yapısı ve felsefesidir.”
Günümüzde insanlar birilerine, dayılara, çetelere, mafyaya, devletler süper devletlere, firmalar süper firmalara, her kes birbirine sığınır oldu.
Sığınmanın adresi değişti. Bu değişiklik günün birinde bu sığınaklar da sığınmaya muhtaç olacak. Sığınması gerekene sığınılmadığı takdirde her gün acı hayat hikâyelerini, kötü sonları görmeye devam edeceğiz.
İnsanın yaratılışın da sığınma vardır. Kime, nasıl ve ne şekil de sığınmalıdır.
Eğer sığınmayı bilmezsek, sığınaklar insan için barınağa dönecektir. Af edersiniz, “Evcil insanlar veya sokak insanları barınağına” ihtiyaç artacaktır.
Dünya kulübeye dönünce, evlerde barınak, saklanılan yerlerde sığınak oldu. İnsan saray gibisine layıkken, sığınakla yetinmeye mecbur edildi.
Sığınak yolcuları, müşterileri her geçen gün artmaktadır. Ne yaparsanız yapın. Gün gelecek sığınaklar da almayacak sığınacakları.
Gelin başa dönelim.
İnsan sığınmalıdır. Doğru.
Kime? El cevap; YARATANINA. Yani ALLAH’A(CC)
Sokağa çıksan kapkaççı, eve girsen azgın eş, hayırsız evlat. Stadyuma girsen holigan, parkta otursan balici, tinerci, televizyon açsan şehvet, kazanmak istesen kumar ve şans oyunları, faiz bilmem ne bela, siyasete niyet etsen tabular, daha neler neler sığınmak gerekecek şeyler.
İblis, şeytan, nefis, heva ve yandaşları hep sığınmamız gerekenler değil mi?
Benim de sığınmaya ihtiyacım var, sığınak arıyorum. Tek dileğim, sığınaktakilerden de sığınma ihtiyacı duymayacağım bir sığınak arıyorum.
Cehaletten sığınmayan, tembellik, borç, hüzün, gam, dehşet, korku, acziyet, cimrilikten ve günahtan sığınmayanın daha çok “Sığınak” araması gerekecek bu gidişle.
Allah’a sığınmak nasıl olur biliriz bilmesine de bu yönde henüz bir adım atmıyoruz, inat ediyoruz.  Evvela Allah’a sığınmaya karar verip vermediğimize bir karar verelim.
Allah’tan gayrine sığınanlar, bir gün gelecek sığındıklarından da sığınacak yer arayacaklar.
Yanlış adrese sığınmayın. Allah’a sığındım diyen insan bulabilirseniz onlara sığının. Sanırım zor bulacaksınız. Ama yok demek değildir.
Vesselam…

Bu yazı toplam 906 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim