• Konya14 °C

YALÇIN DİNÇ

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YALÇIN DİNÇ

KADINHANI’NIN EN BÜYÜK SORUNU

04 Ekim 2018 Perşembe 16:05

 

Yıllardır Kadınhanı’nda çalışan devlet memurlarının yüzde doksanı Konya ili ve yakın ilçelerinde ikamet ediyor.

Bu durum Kadınhanı halkını ve ilçe ekonomisini çok rahatsız ediyor.

Ha, diyebilirsiniz ki: ‘’ ilçede esnaflık yapan bazı insanlarda, Konya da oturup ilçede esnaflık yapıyor.’’ Evet. Maalesef çok doğru. Onları da bu kategoriye dâhil ediyoruz zaten.

Bakalım sebeplerine. Diyorlar ki; çalıştığı yere 60 km. uzaklıkta oturabilir, kanun var. Ne kerametse kanunlar hep Kadınhanı aleyhine işliyor.

Bir kanun çıktığı zaman sanki pilot bölge Kadınhanı, hemen bu ilçede uygulanıyor. Deneme tahtası olduk.         

Diyorlar ki;

-          ‘’ Konya çok yakın.’’ Alakası yok. Geçerli sebep değil bence.  Ilgın’da yakın.

-          ‘’Eğitim, öğretim yok.’’ Ha, bak bu çok doğru.  Okullara bakan çeken yok. 

-          ‘’ Kaloriferli ev yok. ’’  Bu yanlış.  Birçok kaloriferli hatta doğalgazlı ev var.

-          ‘’ Oturulacak betonarme ev yok.’’ Bu yanlış. Mazide kaldı onlar. Belki hayatında sahibi olmayı hayal bile edemeyeceği birçok betonarme, güzel evler hep boş.  Lüks evler yapıldı ama kiracı bulunamıyor.  Her taraf kiralık ev ilanları ile dolu.  

-          ‘’ Sosyal faaliyetlerin olabileceği yerler yok.’’ Doğruydu ama şimdi, bakın kültür merkezi yapıldı, yüzme havuzu yapılıyor, gençlik merkezi yapılıyor, sosyal tesisler bir bir yer buluyor.

-          ‘’ Hafta sonları gezilecek yer yok, piknik yapılacak yer yok.’’  Kestel ve Soğukpınar da bulunan o muhteşem mesire alanları Konyalılarla dolu hafta sonları.

İsim isim yazmak isterdim ancak insanları hedef göstermek istemiyorum. Kadınhanı’nda devletimizin kurumunda çalışan tüm daire amirleri  - Nüfus Müdürü hariç -  dışarıda ikamet ediyor. Bu kurumlarda çalışan devlet memurlarının da yüzde 98’i dışarıda ikamet ediyor. Bankalar keza öyle. İlçe Tarım’ın hepsi dışarıda. Devlet Hastanesi, Sağlık Ocağı, Adliye öyle. Okullarda çalışan öğretmenlerin yüzde 90’ı dışarıda ikamet ediyor. Bu konuda kanun falan hikâye. İlçede kalmak istemiyorlar, kanunu bahane ediyorlar.

Hele bir de Kadınhanılı olup da Konya’da oturan esnaflarımız var ki size de bir çift sözüm var. Konuşurken zort zort atmayacaksınız.  İnsanda biraz utanma olur. Burada para kazan git çoluk çocuk Konya da ye, oh ne güzel.

Bakın Kadınhanı halkı ve devletin kurumlarında çalışan insanlar. Bu ilçe de çalışıp çoluğunuzun çocuğunuzun rızkını burada kazanıyorsanız bu ilçeye vebal borcunuz vardır. Lütfen ödeyiniz. Gelin dönün, ilçeyi hep birlikte geliştirelim büyütelim.

İlçenin konut sorunu kalmadı. İstediğiniz kadar doğalgazlı konut var.

Eğitim diyorsanız onda haklısınız dedim.  Siz yeter ki geri dönün, İlçe Milli Eğitime de gereğini yaptırırız.

Bu arada ilçemizde görevine başlayan İlçe Kaymakamımız Sayın Osman Güven’e başarılar dilerim. 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 4692 defa okunmuştur.
YORUMLAR
kılıbık erkekler diyarı
Şeref Baba
Kadınhanının bence en büyük sorunu Dedikodu, Riya, Ayranı yok içmeye tahterevanla gider gezmeye tipli insanlar. Erkeklerin neredeyse tamamı hanımlarının ağzına bakar.
08 Nisan 2021 Perşembe 10:08
95.1.145.64
Ebubekir ucar
Basından sonuna haklisin abi
23 Mart 2021 04:20
46.106.27.236
Mırtaza
Geçeceksin abim bu işleri sorsan para yok hepsi aç ama mayıstan eylüle kadar 3 gün 3 gece sokak düğünü. Aga 1600 km uzaktayım adamlara gadınanlıyık dediğimizde yobazlıkta üstünüze yok diyorlar. Bence ilçemizin insanının kendinj bi geliştirmesi gerekir ilçeden önce bilmem anlatabildim mi... Saygılar...
07 Haziran 2019 05:02
37.155.161.91
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim