• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KADINHANI'NDA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ETKİNLİKLERİ
29 Ağustos 2019 Perşembe 21:51

KADINHANI'NDA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ETKİNLİKLERİ

30 Ağustos Ulusal Zafer Bayramı'mızın 97. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Kadınhanı'nda da çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Türk Milletinin dört gözle beklediği 30 Ağustos Zafer Bayramı yarın. Türkiye'nin dört bir yanında 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları yapılacak. Mustafa Kemal Atatürk, bugün 97’nci yıldönümünü kutladığımız 30 Ağustos 1922’deki Büyük Zafer’i, 1924 Dumlupınar konuşmasında şöyle anlatıyordu.

“Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur. Ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramımızdır. Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu'dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 20 Temmuz 1922'deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü. Büyük Taarruz Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa'nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.

KADINHANI'NDA KUTLAMA PROGRAMI: Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstüne saat 09:30'da Kaymakamlık Makamı ve Belediye Başkanlığı'nın çelenklerinin sunulması ile başlayacak olan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile devam edecek. Günün anlam ve önemine dair konuşmayı J. Astsb. Çvş. Hicabi Dayıoğlu yapacak. 30 Ağustos şiirinin bir öğrenci tarafından okunmasının ardından Kaymakamlık Makamında ziyaretçiler ağırlanarak, kazanılan büyük zaferin tebrikleri kabul edilecek. Zafer Bayramı kutlamalarına tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve ilçe halkımız katılacak. 

Kaynak: HATİCE EBRU KOYUNCU
Bu haber toplam 1171 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim