• Konya29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KADINHANI TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİNDE DİYABET EĞİTİMİ
10 Kasım 2017 Cuma 22:35

KADINHANI TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİNDE DİYABET EĞİTİMİ

‘14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ nedeniyle Kadınhanı Toplum Sağlığı Merkezi, Diyabette farkındalık oluşturmak için 14 Kasım Salı günü saat 11:00’da Hükümet Konağı önünden başlayacak olan bir yürüyüş tertip edecek.

‘14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ nedeniyle Kadınhanı Toplum Sağlığı Merkezi, Diyabette farkındalık oluşturmak için 14 Kasım Salı günü saat 11:00’da Hükümet Konağı önünden başlayacak olan bir yürüyüş tertip edecek. 16 Kasım Perşembe günü ise Kadınhanı Toplum Sağlığı Merkezi hizmet binasında halka Diyabet Eğitimi verilecek. Kadınhanı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Diyabet Günü etkinliklerine tüm ilçe halkı davet edildi. Diyabette farkındalığın önemine değinen yetkililer, vatandaşların kendileri ile işbirliği halinde olmalarını istedi.
Diyabet Nedir?
Diyabet kronik, pankreasın yetersiz veya hiç insülin üretmemesiyle karakterize, şeker yüksekliğiyle seyreden bir hastalıktır. insülin, şekerin enerji olarak kullanılabilmesi için hücreye girmesini sağlamakta gerekli bir hormondur. İnsülin miktarının veya etkinliğinin azalmasına bağlı olarak kan şekeri yükselir. Bu durum uzun dönemde birçok doku ve organlarda hasara yol açar.
Diyabet Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
– Diyabet hastasının rutin olarak kontrollerinin yapılması ve ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Ayrıca verilen diyete de uyulmalı ve insülin kullanımında hassas olunmalıdır.
– Yılda en az bir kez göz ve böbrek muayenesinin, 2 yılda bir dış muayenesinin yapılması gerekmektedir.
– Diyabet hastaları için ayaklar da önemlidir. Bu sebeple her gün ılık sabunlu su ile yıkanmalı ve ardından kurulanmalıdır.
– Cilt kuruluğu sebebiyle nemlendirici bir krem kullanılmalıdır.
– Çıplak ayakla dolaşılmamalı, yaz mevsiminde de çorap giyilmelidir. Çorap seçiminde pamuklu olanlar tercih edilmeli ve bacağı sıkmayan, iz bırakmayan çoraplar giyilmelidir.
– Sigara ve alkolden sakınılmalıdır.
– Stres ve sıkıntıdan uzak durulmalıdır.
– Şeker ölçüm aleti temin edilmeli ve takibi düzenli olarak yapılmalıdır.
 

Bu haber toplam 2589 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim