• Konya15 °C

YALÇIN DİNÇ

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YALÇIN DİNÇ

FAİK İÇİL MESLEK YÜKSEKOKULU - KOSKİ

07 Eylül 2021 Salı 11:50

Bu iki yıllık Meslek Yüksekokulları iyice prestijini kaybetti. Senelerdir her ilçeye açılan iki yıllık Meslek Yüksekokullarına artık öğrenci gelmemeye başladı. Gelse de fark etmiyor, okulu bitiren boş geziyor iş bulamıyor ki. Veli niye göndersin ki, iki yıllığa çocuğunu? Konya ilçelerinde 14 Meslek Yüksekokulu var. Bu 14 Meslek Yüksekokulunda da aynı bölümler her okulda var. Her ilçedeki aynı bölümlere 3-5 öğrenci yerleşiyor. YÖK’te bu bölümlerde öğrenci yetersiz diye kapatıyor. Neden aynı bölümleri bir ilçede toplamak gibi YÖK’ün veya Selçuk Üniversitesi Rektörlüğünün bir tasarrufu olmuyor acaba? Bu bölümleri  ‘az öğrenci var’ diyerek kapatan YÖK,  bunun ardından ilçelerdeki Meslek Yüksekokullarını da kapatmayı mı düşünüyor acaba? Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulunda 9 bölüm var. Kontenjan 330 öğrenci, yerleşen 217 öğrenci. Bu 217 öğrencinin de yüzde 10’u fire verir ve gelecek öğrenci sayısı 195. Yazık ya! Bu 9 bolümün 4 bölümüne sadece 2 -3- 4 ve 7 öğrenci yerleşmiş. YÖK; yarın bu 4 bölümü de kapatır, öğrenci yok diye. O zaman ne olacak? Kadınhanı’nda kalacak 5 bölüm. Kadınhanı’nda KYK’nın 1000 kişilik öğrenci yurdu var. 7 yıl önce bu yurtlar 18 milyon lira harcanarak yapıldı. Bu ayda 5 milyon lira harcanarak tamirat yapılıyor, 195 öğrenci için. 7-8 yıl önce 18 milyon liraya yapılan bu öğrenci yurtları, yapılırken denetlenmedi. Müteahhit şartlara uymadı ki.  Bu yıl tekrar 5 milyon lira harcanarak tamir yapılıyor. Yazık bu devletin parasına. Artık bu Meslek Yüksekokullarına YÖK bir çeki-düzen vermeli. Her ilçedeki aynı bölümleri birleştirmesi gerek. Herhangi bir Meslek Yüksekokulunun bünyesinde birleştirmesi şart. Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulunda, meslek bölümü hocaları var ama bölüm yok. Ne saçma iş. Anlamak mümkün değil. Bölüm açılamıyor. Meslek Yüksekokulları için ilçelere çok fazla yatırım yapıldı. Eğer bu okulları YÖK veya Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü atıl vaziyete getirip kapatırsa, Allah bu toprağa gömdüğünüz paraların hesabını size sorar. Benden söylemesi.

KOSKİ Kadınhanı’ndan gitti diyorlar. Nereye gitti ki?

Yerinde duruyor. Kadınhanı KOSKİ, Konya Büyükşehir 4. Bölge Müdürlüğü Sarayönü’ne nasıl gitmiş ki? Sadece Müdürün tayini çıkmış. Zaten Sarayönü ve mahallelerine Kadınhanı Bölge olduğu için Kadınhanı bakıyor. Vatandaşımız da haklı, bir yönden. İlçedeki kurumların gitmesini istemiyorlar. Kadınhanı’ndaki kurumların ilçeden gitmemesi için İlçe Başkanı İrfan Karaca ve Belediye Başkanı Mehmet Badem benim bildiğim kadarı ile çok hassaslar. Kıyameti koparırlar bu konuda.

Bu yazı toplam 1404 defa okunmuştur.
YORUMLAR
Bekir KAYA
Koski noktasında doğrusun Yalçın kardeş koskinin hiç bir yere gittiği yok sadece müdürün tayini çıktı koski olduğu yerde duruyor sn.belefiye başkanım ve ilçe başkanım kesinlikle bu konuda titiz ve takipçiler Allah her ikisindende razı olsun
07 Eylül 2021 20:28
88.241.37.246
Masum
Yalcin Bey ilce baskaninin kiyamet koparacak halimi var?yazilarinizi ilgi ile takip ediyorum.İlce baskaninin Kadinhanina yaptigi hic bir katkisi olduguna ve olacagina inanmiyorum..
07 Eylül 2021 19:59
94.55.172.21
Sabit can
Çok güzel bir gözlem olmuş hepsi gerçek
07 Eylül 2021 18:46
46.154.108.134
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim