• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ESNAF ODASI BAŞKANI SÖĞÜT'TEN BAYRAM MESAJI VE İLÇE HALKINA ALIŞVERİŞLERİNDE HASSASİYET UYARISI
24 Mayıs 2020 Pazar 12:58

ESNAF ODASI BAŞKANI SÖĞÜT'TEN BAYRAM MESAJI VE İLÇE HALKINA ALIŞVERİŞLERİNDE HASSASİYET UYARISI

Kadınhanı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ramazan Söğüt, yayınladığı mesajla tüm ilçe halkının bayramını tebrik ederken, Ramazan ayı boyunca yaptığı gözlemlerde ilçe halkının yerel esnafına sahip çıkmadığından yakındı.

Kadınhanı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ramazan Söğüt, ''Ramazan Bayramı ilçemize, ülkemize ve müslüman alemine sağlık, mutluluk ve huzur getirsin. Bu bayramı tedbirler çerçevesinde gönlümüzde geçiremesek bile geleceğimizde eskisi gibi bayramlar yaşayabilmek adına fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uyalım. Tüm halkımızın bayramını tebrik ederim.'' dedi. 

''Halkımız yerel esnafını maalesef yeterince desteklemiyor.''

Başkan Ramazan Söğüt, Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak uzun süredir üzerinde durdukları ve çok önemsedikleri bir konu olan 'Alışverişin yerel esnaftan yapılması' konusuna ilçe halkının gerekli hassasiyeti göstermediğinden yakındı. Başkan Söğüt konu ile ilgili olarak şunları söyledi. ''Sevgili hemşerilerim, acizane sizlere bir kaç soru soracağım. Size ödünç para veya veresiye malı kim verir? Ailecek çarşıya çıktığınızda arabanızın anahtarını veya çocuğunuzu kime emanet edersiniz? Hastalığınızda evde veya hastanede sizi kim ziyaret eder? Sizi Hacca-Umreye kim uğurlar veya karşılar? Tarlada, takkada, yolda, yolakta kalsanız kim gelir? Sizin veya yakınlarınızın düğününe, mübareğe kim gelir? Cenazenizi kaldırmaya acınızı paylaşmaya taziyeye kim gelir? Bunların hiç birinin cevabı, o alışveriş yaptığınız büyük kurumsal alışveriş merkezlerinin sahipleri değil. İnsanlar sosyal bir varlıktır. Bu nedenle tanımadığınız birinden veya iş yerinden alışveriş yaparak bu sosyal yaşamı katlettiğimizin farkında bile değiliz. İnanın ve şuna emin olun bu sorulara sizin  güldüğünüz gibi AVM patronlarıda sizin halinize ve bu içinde bulunduğunuz duruma gülüyorlardır. Peki bundan sonra sizce ne yapmalıyız. Özümüze benliğimize ve bizi biz yapan milliyetçilik ruhuna dönmeliyiz. Peki tekrar soruyorum dönmezsek ne olur? Ne olacağını ben size birkaç paragrafla anlatmaya çalışayım.
Esnaflarımız AVM'ler ile maddi alarak yarışamayacağından iş yerlerini kapatıp başka il ve ilçelere göçecekler, alın size beyin ve nüfus göçü.
Memlekette esnaf kalmayınca bizim çocuklarımız küresel sermayenin oyuncağı ve ırgatı olacaklar.
İlçemizde toplam 7 adet yabancı avm bulunmaktadır. Bu avm'lerin ortalama günlük cirosu 70 bin ila 100 bin arasındadır. Bu ciro Aylık 3 trilyon yıllık 36 trilyon yapar. İşte bu sıcak parayı memlekete hiç faydası olmayan sermaye alıp götürmekte ve bunun neticesinde ilçemizde sıcak para döngüsü olmadığından veresiye defterleri kabarmakta, maddi ve manevi sıkıntılar çekilmektedir. İnsanlar bu nedenle buhrana ve sıkıntıya düşmekte sonu belli olmayan hayal ve düşünceye kapılıp rüya aleminde gezinmekte üreten bir toplum yerine tüketen bir toplum olma yolunda hızla ilerlemektedir.
Netice itibariyle birbirimizden alış veriş yapmayıp, birbirimizi kalkındırmazsak akrabalık ve dostluk bağlarımız giderek  zayıflayacak ve insanlar birbirleriyle hısım yerine hasım olmaya başlayacak ve yine ortada nüfus kalmayınca  düğünlerimizde  kendimiz çalar kendimiz oynar, cenazemizide kendimiz kaldırır, kendimiz ağlar duruma geleceğiz.
Size son bir serzenişte bulunayım. Atalarımız  bir acı kahvenin kırk yıl hatırını güderken, siz alışverişinizi yaparken size çay kahve hatta karnınız aç ise yemek ikram eden esnaf dostunuzun hatırını 40 yıl saymanız gerekmez mi? Evet dostlarım, bu düzen böyle giderse bundan sonra hiçbir şeyin tadı eskisi gibi olmayacak.''

Kaynak: HATİCE EBRU KOYUNCU
Bu haber toplam 1448 defa okunmuştur
YORUMLAR
Kerem
Evet sayın başkan gayet açık ve net olarak durumu izah etmiş.şu an ülkenin gıda pazarını oluşturan 10...15...market zinciri...
24 Mayıs 2020 23:50
176.55.96.239
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim