• Konya22 °C

HALİL ÖZCAN

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HALİL ÖZCAN

ENDİŞEYE GEREK YOK

13 Mart 2020 Cuma 19:21

Müslümanlar 24 saat zarfında beş vakit namazda bir de gece namazına kalkıyorsa (Teheccüd) altı defa, günde üç öğün yemek evvelinde ve sonrasında olmak üzere altı defa ortalama 2 saatte bir su ile temas etmektedirler. Hem de ne temas her uzuv üçer defa yüzük altlarına varıncaya kadar parmak araları, kulak içleri başın ve boyunun meshi. Mükemmel bir temizlik. (Gusül abdestleri hariç) Ekstra misvak kullanmak ve dişleri fırçalamak. Peygamberimiz (SAV) bulaşıcı hastalıklardan korunmada, vücut ve çevre temizliğinin yanında pek çok tavsiyelerde bulunmuştur. O, vebanın, çıplak gözle görülemeyen zararlı bir amili olduğunu, gizlice yayıldığını ve hastalığın yayılmasını önlemede karantina gerektiğini vurgulamıştır. Ayrıca O, bu tip mikropların insan vücuduna dışarıdan bulaştığını ima ve işaret buyurmuşlardır. Aşağıda sıralamaya çalışacağımız konularda mutlaka hadis ve sünnetle karşılaşmaktayız. Dileyenler kitaplara bakabilirler.
1-Esnerken ağzı kapatılması (Hava yoluyla bulaşan hastalıklar)
2-Bulaşma mesafesi, (Hastalar arasına mesafe koyma ilk defa Efendimiz (SAV) “Cüzzamlı hastadan yırtıcı hayvandan sakınır gibi sakınınız. Cüzzamlı kimse bir vadiye indiği zaman, siz başka bir vadiye ininiz. Cüzzamlı hastalara devamlı olarak bakmayınız. Onlarla konuştuğunuz zaman, sizinle onlar arasında bir veya iki mızrak boyu mesafe bulunsun” buyurmuştur.
3-Karantina  (Bir yerde taun hastalığı olduğunu duyarsanız oraya gitmeyiniz. Eğer bir yerde taun hastalığı meydana gelmiş ve siz orada iseniz hastalıktan kaçmak maksadıyla çıkmayınız.” “Taundan kaçan kimse savaştan kaçan kimse gibi günah işlemiş olur. Hâlbuki taunun çıktığı yerde sabredip durarak ölen kimseye şehit sevabı vardır.”
4-Ellere vazife taksimi  ;  (Sağ elini temizlik ve yemek. Sol elini istinca ve kirli şeyler için kullanırdı)
5-Aksırırken ağzın kapatılması (Üzeri açık bir kapla taşınan yiyeceğe, taşıyan kişinin öksürük ve aksırığıyla veya sinek, böcek ve hava yoluyla mikrop bulaşabilir.)
6-Kapların üzerinin örtülmesi
7-Ağzı küçük kaplara ağzını dayayıp su içilmemesi
8-İdrarı elbiseye bulaştırılmamsı
9-Kanın toprağa gömülmesi
10-Sümük ve balgamın kaybedilmesi
11-Bataklıkların kurutulması 
12-Mikropların barınaklarını (Saç teli, tırnak vb.) toprağa gömülmesi
13-Canlıların kullandığı sahaların kirletilmemsi
14-Yiyeceklerin hastalık yapmayacak şekilde ıslah edilmesi
15-Hamam, havuz gibi ortak kullanım alanlarına dikkat edilmesi.
Korana virüsü için endişeye, paniğe gerek yok. Müslümanca yaşamaya devam.
İrlandalı oyun yazarı. 1925'te Nobel Edebiyat Ödülü'nü ve 1938' Oscar'ı almış Sosyalizm ve kadın haklarının koyu bir savunucusu George Bernard Shaw (1856-1950 ) isimli kâfir bir tespitte bulunmuş “Gelecekte doktorların hastalarına yazacakları reçete, Müslümanların kıldığı namaz ve tuttuğu oruç olacaktır.” Endişeye gerek yok vesselam...

Bu yazı toplam 1019 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim