• Konya33 °C

FEVZİ DİNÇ / KADINHANI SÖZCÜ GAZETESİ

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FEVZİ DİNÇ / KADINHANI SÖZCÜ GAZETESİ

ÇOKTA ŞEY YAPMAYIN! TOPLUM LAYIĞINI BULACAK O KADAR

28 Şubat 2019 Perşembe 11:56

Yerel seçimlerde artık son düzlüğe giriliyor. Her yer aday, her yer siyaset. Kulisler, anketler, samimiyet ve samimiyetsizlikler…

Belediye Başkan Adayları, Belediye Meclis Üyesi Adayları, Muhtar Adayları, adayların yalın ayakları, menfaati uğruna her tona giren tipler, yoğun bir çalışma içerisinde.

Sevdiğim bir cümle var. ‘Kimse kimseyi sevmiyor ama herkes birbiriyle samimi’ diye. Bu dönem, bu nedenle, bence biraz daha iğrenç kokuyor.  İnsanlar ne kadar da omurgasız.

Siyaset nasıl bir hal aldı, anlayamıyorum. Kalite kokan eski günler, şimdi basitlik kokuyor.

Siyaset yapma deriz, değil mi insana? Karşımızdaki; sözü evirip çevirip bir yere bağlamıyor, ne şişi ne de kebabı yakmak istemiyorsa, ikballeri uğruna davranıyorsa, böyle sesleniriz ona. Siyaset yapma!

Alavereci, dalavereci, kandıran, kurnazlık yapana siyaset yapma diye diye, siyaseti aşağılık bir şey gibi anladık. Siyasetin kötü bir şey olarak algılanmasına yol açan da bu olmuştur. Belki de siyasilerin kalitesiz oluşu, hatta siyaset adamlarının değil de ikbal adamlarının siyasetle çıkar araması siyaseti ahlaksız kılandır. Ahlaksız olan siyaseti değil de, siyasete bulaşan ahlaksızları değerlendirmek daha doğru aslında.

Kadınhanı’mız gibi küçük yerleşim yerlerinin en güzel özelliği ne, biliyor musunuz? Herkes herkesin ne olduğunu çok iyi biliyor. Anasından, babasına, çoluğundan, çocuğuna, kazandığından, karakterine, gerçekçi oluşundan, yalancı oluşuna… her şeyi iyi irdeliyor. Birbirimizi çok iyi bilmemiz bizim kabuğumuzu yırtamayışımıza sebep olsa da, kime ne değer verileceği noktasında bildiğinden ötesine ikna edemezsin bu ilçede, kimseyi.

Bunda şu da var, toplum karakterini yitirmişse, sorgulama yeteneğini kaybetmişse ve artık yanlış, doğrusu haline gelmişse, doğruları oranında da tercihleri olacaktır. Yani toplum neye doğru kaymışsa layığını da o yönde bulacaktır.

Buradan ortaya çıkan sonuçta; ne siyaset yalan, dolandan ibaret ne de siyasi olanlar ahlaksız. İşin temeli toplum, insan. Toplum neye layıksa onu başından eksik etmez Yaradan.

Seçim çalışması içerisinde olan ve toplumun layığı olmak isteyen tüüüüüüüm adayların gönlünce olmasını dilerim.

 

Bu yazı toplam 1317 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim