• Konya19 °C

FEVZİ DİNÇ / KADINHANI SÖZCÜ GAZETESİ

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FEVZİ DİNÇ / KADINHANI SÖZCÜ GAZETESİ

Bu Kadınhanı çok ‘GARİB’ memleket

21 Kasım 2018 Çarşamba 20:03

Yerel seçimler şu anda Kadınhanı’nın öncelikli gündemi. Zaten Kadınhanı’na gündem olsun yeter, konu önemli değil. Dibine kadar banarız, boş muhabbetin.

Anladığımıza da konuşuruz, anlamadığımıza da… Ne hikmetse, bilgimiz yok fikrimiz çok.

Boş tenekeden çok ses çıkar misali, fikir sahipleri sürekli tın tın edip durur bu memlekette. Dikkat ederseniz, bilgisi olanlarda uzak durur genelde toplumdan. İnsanları sıkar bu memleketin bilgisiz, fikir sahipleri.

Yerel seçimler öncelikli gündem demiştik. Evet, AK Parti’den 12 aday adayı, MHP’den 3 aday adayı var şimdilik. Saadet Partisi, İYİ Parti ve CHP’de direkt adayını açıklayacak muhtemelen.

Ortalık şenliğe müsait. Tam da Kadınhanı kahve ortamı muhabbeti. Özellikle AK Parti de yaşanan bolluk, senaryolaştırmaya çok müsait. Severiz bu ortamları.

Yazımızın başlığına vesile olan durum ise; Bir ‘Garib’ imiz eksikti, o da oldu bu seçimlerde. Sosyal Medyada ‘Garib Gureba’ rumuzlu birisi türedi. AK Parti mağduru olduğunu ifade eden bu kişi, AK Parti Belediye Başkanı Aday Adayı Mahmut Emekli aleyhinde sürekli propaganda yapıyor.

Sosyal Medya çıktı, mertlik bozuldu. Başta dediğimiz gibi fikir sahibi olan herkes bir şeyler yazıyor, duvarına. Sosyal Medya, bence karakter tahlili için etkili bir veri. Bak duvarına gör karakterini. Hani bir söz vardır ya, ‘Neye güldüğünden zekâsını, nasıl güldüğünden terbiyesini öğren’ diye. Bu da o misal.

Neyse konumuza gelelim. Şöyle bir göz attım da; ‘Garib Gureba’ almış sazı eline, vuruyor fütursuzca teline. Hiçbir şey bu kadar basit olamaz Kadınhanı halkı. İnsanlar hakkında bu kadar fütursuzca fikirler öne sürülemez. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Sen gizli bir rumuzun arkasına saklan sonra dilin kemiği yoktur deyip salla ağzına geleni. Kadınhanı, tarihi boyunca süren bu ahlakı yüzünden yalnızlaşıp gidiyor. İnsanlar hakkında ileri geri çok boş muhabbet yapıyoruz.

Gelelim bu ‘Garib’ karaktere. Kardeşim, Mahmut Emekli’yi hedef göstermişsin; şöyle yaptı, böyle yaptı, Başkan olursa şöyle yapacak, böyle yapacak diye. Ayıptır, zayıflıktır bu işler. Elinde varsa bir delil, gel yarın beraber düşelim peşine. Yoksa bu iftira olur, ahlaksızlık olur ve sonuçları - tahmin edemiyorsun anlaşılan - ağır hukuki bedeller doğurur. En önemlisi insanlık değildir bu tip işler. Çıkamıyorsun anlaşılan, hesap sormak için karşısına, elinde de bir delil yok galiba ki, işkembeden sallıyorsun. Yazıktır, ayıptır, günahtır.

Bu gün Mahmut Emekli, yarın Ali, Veli… diğerleri. İnsanlar hakkında bu kadar basitçe konuşulamaz. Öğrenin artık şu karakter sahibi insan olmayı. Edebi, ahlakı, medeniyeti…

Parti mevzusu yapmıyoruz. Her partinin adayı var, aday adayları var. Bu insanlar medeni cesaret gösterip, Kadınhanı için göreve talip oldular. Karalayarak, iftira atarak biri diğerini bastıracaksa yazıklar olsun. Böyle şeyler yapılmaya devam edilirse, ilçe adına sorumluluk alacak kimse bulamazsınız. 

‘Garib’, sen de bu boş muhabbete bir son ver. Varsa kozun ortaya koy yoksa blöf yapma. Şahsın adına mı, şahıslar adına uzaktan kumandalı mı bir saçmalık içindesin bilmiyorum ama Kadınhanı yeterince basitleşti, giderek basitleştirmeyin.

Bu yazı toplam 2373 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim