• Konya15 °C

YALÇIN DİNÇ

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YALÇIN DİNÇ

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

08 Nisan 2022 Cuma 14:18

Ülkemizdeki tüm toplum sağlık merkezleri ilçelerde bağımlılıkla mücadele sempozyumu yapıyor.
Çok iyi bir çalışma, çok önemli bir sorun ülkemiz için geleceğimiz için.
Ya katılım? Davet edilen kurumlar var mı? Gelmişler mi? İki yüz kişilik salonda elli kişi.  
Çöz bakalım sorunu çözebilirseniz.
Uyuşturucuyu temin etmede nasıl önlemler alınır?
Satıcılar nasıl engellenir?
Uyuşturucu kullanımı nasıl azaltılır?
Okulları uyuşturucudan nasıl uzak tutulur?
Uyuşturucunun zararları nasıl insanlara anlatılır?
Konuşuluyor ve öneriler kayıt altına alınıp devletimize iletiliyor.
Oldum olası bu tür çalıştaylarda tespit edilen verilerin, önerilerin hayata geçme oranını merak etmişimdir.
Bağımlılıkla ilgili ürünlere bakalım. Uyuşturucu ve bağımlılık yapan haplar, yapıştırıcı, çakmak gazları, otlar, içki türleri, sigara, satışı serbest olan tütünler ve o kadar çeşit çok ki.
Hep diyorlar. Aile deki eğitim…  İyi güzelde aile ne yapsın? Sabah evden çıkıyor insan. Çalışmaya gidiyorum, okula gidiyorum diye kaç gün takip edeceksin çocuğu.
Bir gün takip ettin okula gitti, ertesi gün iyi. Maşallah çocuğum okula gidiyor diye seviniyorsun ama ertesi gün çocuğunun ne yaptığını bilmiyorsun.
Anne baba çalışıyor. Kadın iş çıkışı evine geliyor. Yemek yapıp, çamaşır, bulaşık derken akşam oldu. Baba geldi, yemek yendi. Herkes yorgun. Anne bir odada dizi seyrediyor, baba haberlere bakıyor. Çocuklar odalarına çekilmiş tablet, bilgisayar, telefon ne bulurlarsa onu kullanıyor.  Kimin ne yaptığı bellimi? Hayır. Evde iletişim diye bir şey var mı? Yok. Sorunların tartışıldığı bir ortam var mı?  Yok.
Herkes kendi sorununu bir türlü halletmeye çalışıyor. Aile de kimsenin kimseye sözü geçiyor mu?
İnsanların yaşamında dört önemli unsur vardır.   EĞİTİM, AHLAK, DİN ve İLETİŞİM.
Bu yüzden OKULLAR ÇOK ÖNEMLİ. Devletimiz bu bağımlılıkla ilgili zorunlu DERSLER KOYMASI lazım.  
Birinci sınıftan itibaren uyuşturucu, sigara, içki kullanımının topluma, ailelere, kişilere verdiği zararlar görüntülü olarak ve hastanelerde bağımlılıkla ilgili savaşan insanların durumunun gösterilmesi lazım isim vermeden.
Eğitimsiz insanların nereye gideceği ne yapacağı bilinmez.  Allahtan korkmayan, ahlaksız insanların ne yaptıkları ortada. Allah’ın o güzel, mükemmel dinine uymayanların nasıl yasadığı ortada.
Birde önemli olan insanların birbirleriyle iletişimleri, bir şeyleri paylaşamamaları, konuşamamaları, ayıplayacaklar, gülecekler, beni dışlayacaklar, kızacaklar v.s. kompleksi ile içine kapanmaları.
Emniyet teşkilatları üreticilere göz açtırmayacak ki, satışı engellenecek. Eğitimde bu maddelerin insanlara zararı konusunda nasıl bir illet olduğunu insanların beyinlerine yerleştirecek ki o zaman bu bağımlılıktan kurtuluruz.
Yoksa billboardlara reklam verelim, kahvehanelere, restoranlara, kafelere yeşil levha asalım, TV’lerde insanlara zararını gösterelim demekle olmaz. Tamam, yapılanın kötüsü olmaz ama kesin çözüm değildir.
Uyuşturucu ile mücadelede kanunların çok ve çok ağır yaptırımlar getirmesi lazım.
NE OLDU BU MİLLETE? İnsanlarımızın dini, imanı, ahlakı para olmuş. HAK VARMI? YOK. ADALET VARMI? YOK. EŞİTLİK VARMI? YOK, KONU KOMŞU VARM? YOK. UTANMA VARMI? YOK. SAHTEKARKLIK VARMI? ÇOK. KUL HAKKI YEMEK VARMI? ÇOK. BORÇ ÖDEME GİBİ BİR AHLAK VARMI? YOK. ÖBÜR DÜNYAYI DÜŞÜNEN VARMI? YOK. Herkes ölmeyecekmiş gibi saldırıyor her şeye.
ALLAH NİMET VERİYORDA YİYORUZ HAK ETMİYORUZ.
Allah ülkemizde yaşayan insanları, çocuklarımızı, kadınlarımızı Allahtan korkan, kuldan utanan, hak yemeyen ve adaletten ayrılmayan insanlarla müşerref eylesin.

Bu yazı toplam 666 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim