• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
''ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN''
13 Mart 2019 Çarşamba 21:13

''ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN''

Milli Marşımızın Yazarı Mehmet Akif Ersoy'un; ''Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın'' duasıyla, Ulusal Marşımızın 98. Kabul Yıldönümünü kutlayıp, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle andık.
Kadınhanı Payende Topçuoğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan programla İstiklal Marşının kabulünün 98.yıl dönümü kutlanırken, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy anıldı.
Kadınhanı Payende Topçuoğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda, Kadınhanı Kaymakamı Osman GÜVEN, daire müdürleri, davetliler, okul müdürleri ve öğrencilerin katıldığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.
İstiklal Marşını anlamak ve anlatmak konulu açılış konuşmasının ardından İstiklal Marşı’nın  öğrenciler tarafından okunması ile devam eden programda Kadınhanı Payende Topçuoğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen tiyatro gösterisi  büyük beğeni toplandı. 
Kadınhanı Kaymakamı Osman GÜVEN, etkinliğe ev sahipliği yapan Kadınhanı Payende Topçuoğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerini tebrik etti.
İstiklâl Marşı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî marşı. Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınan bu eser, 12 Mart 1921'de Birinci TBMM tarafından "İstiklâl Marşı" olarak kabul edilmiştir.
Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlarında, İstiklâl Harbi'nin milli bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak amacıyla Maarif Vekaleti, 1921'de bir güfte yarışması düzenlemiş, söz konusu yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştır.
Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Burdur milletvekili Mehmet Âkif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine, Ankara'daki Taceddin Dergahı'nda yazdığı ve İstiklal Harbi'ni verecek olan Türk Ordusu'na hitap ettiği şiirini yarışmaya koymuştur.
Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Âkif'in yazdığı İstiklal Marşı coşkulu alkışlarla kabul edilmiştir. Mecliste İstiklâl Marşı'nı okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur.
Bu gün Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı Türk Milleti'nin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan, İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 98. yıldönümünü kutluyoruz. Yurdumuzun birçok yeri düşman işgali altındayken Türk halkı kadını, erkeği, çocuğu ve askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için mücadele verirken, Mehmet Akif ERSOY Türk milletine, cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşı'nı yazmıştır.
İstiklal Marşı, Türk Milletinin bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren, eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif Ersoy, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" derken verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşı, Türk insanını, Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır.
Kaynak: HATİCE ŞAHİN
Bu haber toplam 1404 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Kadınhanı Sözcü | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim